Vine nota de plată pentru Horațiu Potra! Cât a mers sub radar, i-a fost bine! Descinderi ale Poliției
Polițiștii din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice (DICE) – IGPR, sub coordonarea procurorilor de la PÎCCJ, au descins astăzi la firmele lui Horațiu Potra, într-un dosar unde se fac cercetări cu privire la comiterea faptelor de evaziune fiscală și spălare de bani.
„Astăzi, 19 februarie, polițiști Direcției de Investigare a Criminalității Economice – I.G.P.R., sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, pun în aplicare 13 mandate de percheziție domiciliară, în municipiul București și în județele Sibiu și Mureș, la sediile și/sau punctele de lucru ale persoanelor fizice și juridice implicate în activitatea infracțională, într-o cauză în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală și spălarea banilor”, a comunicat IGPR.
Peste 7 milioane de dolari, încasate de la firme din Africa, care nu apar în facturi
Potrivit anchetatorilor, Potra ar fi încasat prin firmele sale peste 7 milioane de dolari de la societăți din Africa, bani care nu ar fi fost declarați la organul fiscal.
„În fapt, în perioada 2022-2024, ar fi fost constituite mai multe circuite financiare bazate pe folosirea conturilor bancare deținute de mai multe persoane juridice, coordonate de două persoane, în scopul transferului de sume de bani care ar putea proveni din comiterea de infracțiuni de evaziune fiscală.
Până la acest moment procesual s-a stabilit faptul că o societate controlată de cele două persoane menționate anterior ar fi încasat sume importante de bani (aproximativ 7.200.000 de dolari americani) de la societăți comerciale din Africa, transferuri care nu s-ar regăsi în declarațiile fiscale depuse la organul fiscal, deși sumele transferate din străinătate ar face referire la plata de facturi emise de această societate comercială.
Ulterior, sumele încasate ar fi fost transferate către o societate comercială din Marea Britanie, deținută și controlată de una dintre persoanele implicate, fiind direcționate sume de bani și în conturile deținute de cealaltă persoană.
De asemenea, o parte importantă a fondurilor ar fi fost retrasă în numerar, fără să fi avut vreo justificare”, a precizat IGPR.
Echipele participante la operațiune sunt constituite din polițiști ai Inspectoratului General al Poliției Române – Direcţia de Investigare a Criminalității Economice, Direcția de Investigații Criminale, Direcția Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase și Institutul Național de Criminalistică, cu sprijinul Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale și al grupărilor de jandarmi mobile Brașov și Târgu-Mureș.
Potra, un cunoscut susținător al lui Călin Georgescu
Horațiu Potra, lider al mercenarilor trimiși în Congo, este unul dintre susținătorii lui Călin Georgescu.
Acesta a participat la protestul din luna ianuarie a acestui an, când s-a cerut reluarea turului doi al alegerilor prezidențiale.
AnchetaZilei.ro a prezentat, în exclusivitate, imagini cu Potra de la protest.
Potra a dat de mancare la mii de oameni prin banii produsi de el. De ce nu cautati voi mai bine grupul Getica a lui Hossu? Cati au murit din cei dusi de el prin Ucraina si din ce bani erau platiti?