Fraudă cu imaginea președintelui Nicușor Dan
Imaginea președintelui României, Nicușor Dan, este folosită într-o schemă frauduloasă de tip „investiții rapide”.
Avertismentul a fost lansat de către Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC).
Semnalul tras de către DNSC
Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică a emis o avertizare privind utilizarea frauduloasă a imaginii președintelui României în scheme frauduloase de tip „investiții rapide”.
Conform DNSC, „circulă pe internet o fraudă care folosește imaginea președintelui Nicușor Dan promovând o așa-zisă „oportunitate de investiție” cu promisiunea unor câștiguri miraculoase”.
Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică informează că astfel de clipuri deepfake reprezintă o metodă de fraudă online, construită pentru a manipula emoțiile și a convinge potențialele victime să furnizeze date personale sau să transfere bani către atacatori.
Ce recomandări de securitate vă oferă DNSC
– Fiți vigilenți la materialele video în care persoane publice promovează „investiții sigure” sau câștiguri rapide.
– Verificați sursa și accesați doar site-urile oficiale ale instituțiilor.
– Evitați să dați click pe linkuri primite în reclame suspecte.
– Nu oferiți date personale sau financiare pe site-uri necunoscute.
– Raportați imediat paginile suspecte către platforma social media și către DNSC la 1911 sau prin completarea formularului pnrisc.dnsc.ro.

