Se dorește modificarea ‘Ordonanței-trenuleț’! Șeful MAI, demers pentru drepturile polițiștilor
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a afirmat, joi, că dorește modificarea așa-numitei „Ordonanțe-trenuleț”.
Astfel, Predoiu a precizat, la Digi24, că va încerca să îmbunătățească actul normativ în Parlamentul României.
Decizia a fost luată în contextul discuțiilor cu sindicatele
Ministrul Predoiu a spus, la Digi24, că e o problemă referitoare la munca desfășurată sâmbăta și duminica și că va încerca să îmbunătățească ordonanța.
El a subliniat că vrea să modifice „Ordonanța-trenuleț”, pentru a păstra străzile sigure în România, așa cum sunt, de altfel, la ora actuală.
„(…) sigur că această ordonanță are un efect și pe zona Ministerului Afacerilor Interne în ceea ce privește munca desfășurată sâmbăta și duminica. Celelalte drepturi sunt menținute în plată, așa cum exista la nivelul anului 2024. Chiar și aici, în ce privește sâmbăta și duminica, după o anumită oră, după ora 04:00, ele sunt remunerate corespunzător cu anumite sporuri. Deci să spunem că ajustarea nu este dramatică, dar există și o înțeleg și am stat de vorbă cu sindicatele și vom căuta să îmbunătățim această ordonanță în Parlament.
Este ceea ce îmi propun eu, ca ministru (n.r. – să revină asupra unor măsuri luate prin „Ordonanța-trenuleț”). Sigur, nu știu, vom avea sau nu câștig de cauză, vom discuta cu parlamentarii, dar este un demers pe care îl fac tocmai în ideea pe care am expus-o: zona de ordine, siguranță publică și intervenții în situații de urgență devine critică. Noi am fost obișnuiți 20 de ani, să spunem, după intrarea în Uniunea Europeană, aproximativ acest orizont de 15-20 de ani, 25 chiar, cu un climat de liniște socială, o stradă sigură, și strada din România este una dintre cele mai sigure din Europa”