Răsturnare de situație în cazul polițistului pensionat la 25 de ani! Poliția face o serie de precizări importante.
Concret, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Satu Mare subliniază că polițistul despre care s-a spus că s-a pensionat la 25 de ani nu are încă stabilit dreptul la pensie.
Mai mult, Poliția Satu Mare susține că dosarul de pensionare al respectivului se află în analiză, în vederea stabilirii dacă acesta va beneficia de pensie de invaliditate, ca urmare a clasării de către comisia medicală de expertiză „inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție în timp de pace, apt limitat la război și încadrare în gradul III (trei) de invaliditate”.
De asemenea, reprezentanții IPJ Satu Mare precizează că „eventuala pensie de invaliditate nu reprezintă pensie de serviciu”.
Comunicatul IPJ Satu Mare:
„În urma informațiilor vehiculate în spațiul public, cu privire un „pensionar special la 25 de ani – a stat 5 ani în poliție și a ieșit cu o pensie specială de 3.000 lei/lună”, Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare este abilitat să comunice următoarele:
Până la acest moment, pentru persoana în cauză nu s-a stabilit dreptul la pensie.
De asemenea, aceasta și-a încetat raporturile de serviciu cu unitatea, începând cu data de 21.02.2024.
Astfel, în acest moment, dosarul de pensionare al celui în cauză se află în analiză, în vederea stabilirii dacă acesta va beneficia de pensie de invaliditate, ca urmare a clasării de către comisia medicală de expertiză „inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție în timp de pace, apt limitat la război și încadrare în gradul III (trei) de invaliditate”.
Totodată, precizăm că eventuala pensie de invaliditate nu reprezintă pensie de serviciu”.
Ce a dezvăluit presa locală:
Un polițist s-a pensionat la 25 de ani. El lucrase doar 5 ani în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare.
Mai mult, în anul 2023, el fusese prins drogat la volan. Conform presei locale, tânărul era îmbrăcat în uniformă.
Dezvăluirea a fost făcută de PresaSM.ro.
IPJ Satu Mare a confirmat că tânărul se pensionează după ce medicul l-a declarat inapt
„În cursul lunii februarie a.c., un cadru al Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare și-a încetat raporturile de serviciu cu unitatea, ca urmare a clasării medicale inapt pentru îndeplinirea serviciului în poliție, conform deciziei medicale emisă de către unitatea medicală.
Dosarul de pensionare al cadrului se află în analiză, în vederea stabilirii dreptului la pensie”, a transmis Poliția Satu Mare, la 30 mai, conform sursei citate.
Testat pozitiv la Drug-Test
PresaSM dezvăluie că tânărul a fost testat pozitiv la Drug-Test, în iulie 2023. „Agentul din cadrul Postului de Poliție Apa a fost oprit în trafic de către polițiștii rutieri, la volanul unei mașini, în timp ce se îndrepta spre serviciu, în uniformă. Fiind testat cu aparatul drugtest a reieșit faptul că ar fi consumat substanțe interzise înainte de a se urca la volan”, precizează sursa citată.
Originar din Satu Mare, tânărul a lucrat și în cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale. Potrivit PresaSM, la circa un an de la momentul prinderii sale drogat la volan, tânărul ar fi dat vina pe presiunea din sistem, pensionându-se – aparent – pe motive de ordin psihologic.
Sursa citată a susținut că tânărul pensionar ar urma să încaseze o pensie 3.000 de lei pe lună.