Cronică antifacebookistă (antifaceboocistă)/ Franţa – România

franta-romania-suporterii-romani-la-stadion
Foto: AnchetaZilei.ro

Băi, faceboociştilor, sunt sătul de voi, ceea ce aţi vrut asta s-a şi întâmplat (parţial, totuşi), România a pierdut cu Franţa, scor 2-1 pentru gazde.

Aţi cerut victorie pentru francezi (n.r. – asta dacă îi putem numi francezi), aţi avut-o. Voi, chiar voi, aţi distrus echipa asta, antiromânilor!

De echipă, ce pot zice?! Ea a început impecabil. Aş putea zice că a luptat cu zeii. A dominat primele minute, iar Bogdan Stancu putea fi erou, dar a ratat incredibil din careul de şase metri (n.r. – am fost indulgent când am spus şase metri). Reprezentativa lui „Tata Puiu” a continuat să surprindă, intrând la egalitate la cabine, deşi „cocoşii galici” au mai avut două ocazii uriaşe.

programa-de-meci-franta-romania
Foto: AnchetaZilei.ro

După pauză, acelaşi „motan nebun” a făcut o preluare ca la carte, dar a trimis pe lângă bara din stânga porţii franceze, chiar dacă era într-o poziţie excelentă. În jurul meu, nu a faceboociştilor, s-au auzit multe înjurături la adresa lui, păcat de el! Sau de noi? Recunosc că şi eu l-am înjurat pe Săpunaru :)) Păcat de el sau de noi? Juca România, fraţilor!

A urmat tragedia! În minutul 57, chiar în momentul în care îl lăudam, a comis-o! A comis-o el, Ciprian Tătăruşanu! Aceleaşi ieşiri hazardate, pline de orgoliu, ale unui portar lipsit de bunul-simt. A înscris Giroud!

Eraţi fericiţi, dar ce fericiţi eraţi! Vă durea în cur de noi, românii iubitori de fotbal, microbiştii care visau ca AI NOŞTRI să obţină un rezultat MARE!

Şi ce credeţi, bă, faceboociştilor?! Am fost din nou pe val. Nicuşor, ăla al meu, stelist, a căzut în careu. Arbitrul nu a stat mult pe gânduri şi a indicat punctul cu var. 11 metri pentru România? Aşa-i că v-aţi gândit la pronosticul vostru de căcat, în care băieţii lui „Tata Puiu” nu aveau cum să câştige?

Ei bine, a bătut Stancu şi nu ştiaţi pe unde să vă pitulaţi, vă era ruşine cu fiinţa voastră de români de mizerie! 1-1, eram din nou în cărţi!

Din păcate, aţi avut noroc, bă!

O paiaţă, după cum îi spune şi numele, Payet, a şutat în vinclul porţii lui Tătăruşanu, 2-1!

Bă, dar ştiţi cum a tras? Atât de tare încât v-a durut în cur pe toţi haterii!

13 Responses to "Cronică antifacebookistă (antifaceboocistă)/ Franţa – România"

  1. John Deere Diagnostic and Test Manuals   01/03/2018 la 16:24

    I have been surfing online greater than three hours these days, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the internet can be much more helpful than ever before.

    Răspunde
  2. http://effortlessrun.com   02/03/2018 la 09:41

    Terrific work! This is the type of information that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this post higher! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)

    Răspunde
  3. blackfloortiles.com   02/03/2018 la 10:26

    This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

    Răspunde
  4. brandsfavor.com   02/03/2018 la 11:01

    Great awesome issues here. I¡¦m very glad to peer your article. Thanks so much and i’m looking ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

    Răspunde
  5. http://www.cupe403.com   02/03/2018 la 18:30

    I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

    Răspunde
  6. http://chicagoseoservice.org   02/03/2018 la 18:47

    Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

    Răspunde
  7. blast cube   02/03/2018 la 22:25

    Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

    Răspunde
  8. skiing holidays austria 2018   03/03/2018 la 20:30

    The Zune concentrates upon being a Moveable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a sport machine. Probably in just the future it’s going to do even better within just individuals areas, yet for at the moment it really is a Great direction towards set up and pay attention in the direction of your audio and films, and is without having peer within that respect. The iPod’s positive aspects are its net viewing and programs. If individuals solid even further compelling, probably it is your most straightforward conclusion.

    Răspunde
  9. restaurant köln ehrenfeld   04/03/2018 la 15:54

    This is using a little bit far more subjective, nevertheless I a lot want the Zune Industry. The interface is colourful, incorporates excess aptitude, and some neat attributes such as ‘Mixview’ that make it possible for your self abruptly check out comparable albums, tunes, or other end users related towards what you happen to be listening to. Clicking upon just one of those people will middle upon that product or service, and yet another established of „neighbors” will arrive into belief, permitting oneself toward navigate more than studying by means of similar artists, music, or people. Talking of customers, the Zune „Social” is far too excellent exciting, letting by yourself find other folks with shared choices and becoming friends with them. Your self then can pay attention towards a playlist developed primarily based upon an amalgamation of what all your friends are listening toward, which is moreover thrilling. Individuals concerned with privateness will be relieved to know by yourself can steer clear of the public versus seeing your particular person listening behaviors if oneself hence make your mind up.

    Răspunde
  10. whala bavaro   05/03/2018 la 08:12

    Keep functioning ,terrific job!

    Răspunde
  11. http://ircyb.org   05/03/2018 la 08:46

    I’m still learning from you, as I’m improving myself. I certainly love reading all that is written on your site.Keep the stories coming. I liked it!

    Răspunde
  12. http://gocollegestudents.com   05/03/2018 la 09:42

    I delight in, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

    Răspunde
  13. http://guardianassetadvisor.com   05/03/2018 la 13:18

    It is in point of fact a nice and useful piece of information. I¡¦m satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.